grahamsnat 5 októbra, 2020

Čo by mohlo spôsobiť váš ekzém?

Ekzém sa vyskytuje u jedného z troch detí. Napríklad v Austrálii má ekzém viac ako 1 milión ľudí.

Pri mnohých druhoch ekzému  je príčina vzniku neznáma. Veľké množstvo ekzémov však zapríčiňuje kombinácia génov a určitých vnútrotelových spúšťačov.

Hovorí sa, že ľudia, ktorí trpia ekzémom, majú nadmerne reaktívny imunitný systém. Z toho vyplýva, že ekzém je reakcia imunitného systému na látku v tele, alebo mimo neho (napr. alergény vo vzduchu). Ekzém teda môžeme považovať za autoimunitné ochorenie, ktoré, keď sa v tele človeka spustí, prejavuje sa začervením, zápalom a svrbivými bolestivými vyrážkami po celom tele. Niektoré výskumné štúdie preukázali, že spojivom s touto komplexnou poruchou môže byť špecifický gén nazývaný Filaggrin. Filaggrin hrá kľúčovú úlohu vo funkcii epidermálnej bariéry a asociácia s atopickou dermatitídou ukazuje jeho dôležitosť. Ľuďom trpiacim na ekzémy pravdepodobne chýba časť spomínaného génu a to ich robí veľmi zraniteľnými voči vonkajším a vnútorným spúšťačom.

Aj keď nie je známa presná príčina ekzému, určite existuje veľa spúšťačov, ktoré môžu mať vplyv na závažnosť ekzému. Niektoré z nich sú:

Alergény

Bohužiaľ,  vo vzduchu sa nachádza veľké množstvo rôznych alergénov. Medzi najčastejšie patria prach, sezónny peľ, plesne a roztoče. Aj keď tieto fakty nemôžeme vždy ovplyvniť, môžeme sa pokúsiť aspoň o minimalizovanie ich dôsledkov.

Strava

Jedným z hlavných faktorov, ktorý významne prispieva k zápalu a zhoršeniu stavu, je strava. Imunita a črevá sú u osôb trpiacich ekzémami často oslabené, čo ich robí veľmi zraniteľnými voči chorobám a iným zdravotným problémom. Imunitný systém si môžeme pomôcť vybudovať aj sami, konzumáciou správnych potravín bohatých na živiny. Vhodné je tiež užívať esenciálne mastné kyseliny, ktorými doplníme stratené  omega 3, 6 a 9 a zároveň vybudujeme silné a zdravé črevo.

Čistiace prostriedky

Jedným z často prehliadaných spúšťačov je prací prostriedok, ktorým si periete oblečenie. Navrhujeme nájsť produkty, ktoré sú hypoalergénne, neobsahujú farbivá a sú vhodné pre citlivú pokožku.

Starostlivosť o kožu

Rovnako ako v prípade pracích prostriedkov, aj to, čím si umývame telo, je mimoriadne dôležité. Používanie produktov na chemickej báze v sprche môže pokožku ďalej vysušiť a zhoršovať jej stav.  Dávajte preto pozor na skryté prísady a škodlivé vonné látky. Práve to sú látky, ktoré by potenciálne mohli prispieť k vzniku ekzému alebo k zhoršeniu jeho stavu. Na sprchovanie vždy odporúčame Natural Body Wash,  pretože bol špeciálne vyvinutý pre ľudí s citlivou pokožkou náchylnou na ekzémy.

Grahams Natural Body Wash

Starajte sa o svoju pokožku prírodným Grahams Natural Body Wash. Tento prípravok je obohatený o aromatické byliny a oleje a jemne čistí pokožku bez vysušenia.
Sprchový gél, vrátane medu Manuka, je možné denne používať v sprche na citlivú a podráždenú pokožku. Graham Natural Body Wash je vhodný pre všetky typy pleti. viac >>

Back to top of page