grahamsnat 5 októbra, 2020

Suchá pokožka hlavy? Môžete mať psoriázu aj na pokožke hlavy

Zdá sa vám pokožka hlavy šupinatá, svrbivá a suchá, ale neviete, čo by to mohlo spôsobiť? Najbežnejším stavom, ktorý ľudí okamžite napadne, sú lupiny, ktoré spôsobujú rovnakú šupinatú látku na pokožke hlavy. Nejde o vážny stav a dá sa celkom ľahko zvládnuť. Niektorí ľudia však majú tento stav spojený s psoriázou, pretože obidva stavy môžu mať podobné príznaky. Aké sú teda rozdiely medzi nimi?

Lupiny

Ako už bolo spomenuté vyššie, lupiny sú spojené s bielymi, mastnými vločkami, ktoré spôsobujú mierne svrbenie a šupinatú pokožku hlavy. Tento stav sa zvyčajne zhoršuje v chladnejších mesiacoch, keď je vzduch suchý, aj keď existuje niekoľko ďalších bežných dôvodov, ktorými by ste si mohli lupiny spôsobiť:

Nedostatočné šampónovanie, pretože sa hromadia kožné bunky, ktoré vytvárajú tieto šupinky a svrbenie

Prípravky, pomocou ktorých si umývate vlasy. Niektoré vlasové produkty môžu vlasy a pokožku vysušovať, alebo na ňu reagovať, napríklad pri kontaktnej dermatitíde.

Stres, môže byť príčina vzniku lupín alebo spôsobí zhoršenie ich stavu.

Psoriáza

Psoriáza je chronické autoimunitné ochorenie, ktoré môže postihnúť široké spektrum miest na tele, vrátane pokožky hlavy. Môže vzniknúť kdekoľvek na pokožke hlavy a zvyčajne sa prejavuje silnými, zapálenými a červenými škvrnami. To, čím sú tieto dve diagnózy odlišné, je extrémne svrbenie a suchosť. Pri psoriáze sú v oblasti pokožky hlavy suché škvrny, ktoré môžu začať praskať a krvácať. Psoriázu vo vlasovej časti máte teda vtedy, ak máte:

Červené, zapálené škvrny po celej pokožke hlavy

Praskajúcu a krvácajúcu pokožku

Extrémne svrbenie

Ak niekto trpí psoriázou na iných častiach tela, zvyčajne zažije psoriázu aj na hlave. Je to spôsobené genetickým defektom, ktorý ovplyvňuje určité časti imunitného systému, čo vedie k hromadeniu kožných buniek a tým k vytváraniu šupinatých škvŕn na koži. Hovorí sa tiež, že vypuknutie psoriázy je následkom dlhodobého emočného stresu.

Pokožka hlavy je jemnou súčasťou nášho tela bez ohľadu na to, či máte psoriázu alebo nie. Používanie nesprávnych výrobkov na starostlivosť o vlasy môže vlasy poškodiť, vysušiť a zbaviť ich prírodných olejov. Ľuďom, ktorí majú psoriázu na hlave, chýba dôležitá vlastnosť pokožky, a tou je vlhkosť. Preto je nevyhnutné, aby si ľudia trpiaci týmto ochorením vybrali na starostlivosť o telo a vlasy vhodné produkty, ktorými stratenú vlhkosť nahradia.

Môžete si dať krém na psoriázu na pokožku hlavy?

Áno, jednoznačne! Vždy odporúčame použiť náš Grahams Natural Psoriasis Cream. Na postihnuté miesta naneste pred spaním krém a ráno ho potom zmyte Grahams natural  Shampoo a Conditioner. Krém sa zameriava na zmäkčenie a oddelenie šupinatých lézií z pokožky hlavy, zatiaľ čo šampón odstraňuje psoriázu z vlasov bez toho, aby z nich odstraňoval prírodné oleje.

Ak sa snažíte zistiť, či by vaša suchá pokožka hlavy mohla byť psoriáza, odporúčame  svoj stav konzultovať s odborným lekárom. Čím skôr budete poznať diagnózu, tým skôr sa vám dostane cielená a účinná liečba.

Back to top of page