grahamsnat 5 októbra, 2020

Vredy na diabetickej nohe

Vredy na diabetickej nohe - príznaky, liečba a prevencia.

Vred na diabetickej nohe je otvorená rana, ktorá sa vyskytuje u viac ako 30% ľudí s cukrovkou II. typu. Zvyčajne sa vyskytuje na chodidlách, alebo medzi prstami na nohách. Vredy na nohách sa vyskytujú z mnohých dôvodov a sú sprevádzané napríklad nedostatkom citlivosti v nohe, zlým krvným obehom, traumou a podráždením. Ľuďom, ktorí majú cukrovku II. typu veľa rokov, sa môže vyvinúť až neuropatia, čo je znížená alebo úplná  neschopnosť citu v nohách. Hlavnou príčinou je zvýšená hladiny glukózy v krvi a poškodenie nervov. Niekedy môže dôjsť k poškodeniu nervov aj bez akejkoľvek bolesti a vonkajších príznakov. Je preto dôležité pravidelne podstupovať kontroly u lekára a denne sledovať postihnuté miesto.

Príznaky

Ľudia, u ktorých sa vyvinul vred, nebudú pociťovať bolesť, pretože zvyčajne v chodidle stratili citlivosť. Prvými znakmi, ktoré si ale môžu všimnúť, je mokvanie vredu, začervenanie, zápal a nepríjemný zápach.

Liečba

Pri liečbe vredov na nohách sa musíme nevyhnutne vyhnúť akejkoľvek infekcii. Ak nie je liečba začatá okamžite, môžu nastať komplikácie, ktoré vedú k hospitalizácii, v najhoršom prípade aj amputácii končatiny.

Pri liečbe vredu nôh je dôležitá prevencia:

  • Nohu na ktorej máte vred, zbytočne nezaťažujte
  • Majte pod kontrolou hodnoty hladiny glukózy v krvi
  • Znížte ďalšie rizikové faktory, ako je fajčenie, pitie alkoholu a vysoký cholesterol
  • Noste vhodnú obuv a ponožky
  • Naučte sa kontrolovať si nohy denne a všímajte si napr. rezné rany, modriny, pľuzgiere atď.
  • Používajte antibakteriálne krémy a ranu obväzujte

Je dôležité zabezpečiť, aby sa končatina, kde sa nachádza rana, nezaťažovala. Váš lekár vám v závislosti od závažnosti rany môže poskytnúť barle, špeciálnu obuv alebo invalidný vozík. Pomôže to urýchliť proces hojenia, pretože sa zníži tlak a podráždenie. Ak zistíte, že sa rana ani tak nehojí, urýchlene navštívte svojho lekára.

Ako prevenciu pri zabránení vzniku vredov odporúčame používať na nohy náš Diabetic Foot Cream. Aj keď náš krém nepomôže pri samotnom hojení vredov, môže zabrániť ich vzniku. Obsahuje totiž špecifické hydratačné zložky zamerané na pokožku náchylnú na cukrovku, esenciálne mastné kyseliny a antioxidanty, ktoré stimulujú zdravý metabolizmus pokožky, pomáhajú ju chrániť a podporujú jej zdravú štruktúru. Pomáha tým pri včasnom odhalení spúšťacích mechanizmov, zmierňuje pocit nepohodlia v chodidle, pomáha predchádzať závažným infekciám a následným amputáciám spojených so syndrómom diabetickej nohy.

 

Grahams Natural Diabetic Foot Cream

Grahams Natural Diabetic Foot Cream je určený ako krém „na každodenné použitie“ na zabezpečenie starostlivosti pokožky diabetikov, ale tiež na zabezpečenie dennej kontroly potenciálnych problémov s pokožkou diabetikov. viac >>

Back to top of page